Португальська мова, як і французька, іспанська, італійська, румунська відноситься до групи романських мов. Португальська мова в світі за кількістю носіїв мови вона займає в світі друге місце (після іспанської) серед романських мов, та сьоме місце (після китайської, англійської, хінді, російської, іспанської, арабської) у загально-світовому реєстрі мов.
Походження португальської мови
Португальська мова за своїм походженням є індоєвропейською мовою, в основі якої лежить народна латина, яка поширилася в період римського завоювання Піренейського півострова. На формування мови вплинули мови кельтських та германських племен, а також арабська мова. Португальська мова починає самостійно розвиватися з IX ст., а перші письмові документи відносяться до XII ст.
В епоху великих географічних відкриттів і колоніальної експансії Португалії в XV-XVI ст. португальська мова, остаточно сформувавшись, отримала широке поширення в Америці, Африці, Азії.
З кожним роком все більше зростає важливість португальської мови. На даний час вона використовується як офіційна і робоча мова в багатьох міжнародних організаціях (ЄС, ООН, ЮНЕСКО). Нею говорять близько 200 мільйонів чоловік.
В Європі – вона є рідною для мешканців Португалії (включно з Азорськими островами та о. Мадейра) та деяких прикордонних з Португалією районів Іспанії (насамперед району Олівенса, провінції Бадахос).
Португальська мова в Латинській Америці
В Латинській Америці – португальська є державною мовою в Бразилії, країні з 150 мільйонним населенням та площею близько 9 мільйонів кілометрів квадратних. Важливість цієї країни є основним чинником того, що португальську мову вивчають багато студентів як другу або третю іноземну, особливо у США. Очевидний економічний розвиток Бразилії в найближчому майбутньому, завдяки незчисленним природнім ресурсам та кількості населення, безсумнівно стане причиною більшого поширення португальської мови в світі та збільшить кількість охочих вивчати її.
Постколоніальний період португальської мови
В результаті тривалої визвольної війни народів колишніх португальських колоній, а також завдяки тим умовам, які склалися внаслідок Квітневої революції 1974 року в Португалії, в Африці утворився ряд молодих незалежних держав, де португальська прийнята в якості офіційної мови. Це такі країни, як: Ангола, Мозамбік, Гвінея-Бісау, Кабо-Верде та Сан-Томе і Прінсіпі. Варто зауважити, що в цих країнах португальська мова не є рідною для більшості населення, оскільки частина населення розмовляє різними африканськими мовами або діалектами чи креольськими різновидами португальської мови. Незважаючи на це, португальська мова має велике майбутнє в цих країнах, оскільки це мова культури і завдяки програмам усунення неписьменності та обов’язковій освіті поширюється високими темпами.
Географія португальської мови
Різними варіантами португальської мови розмовляють в деяких частинах Азії, а саме в Ґоа, Діо, і Дамао (Індія), в Макао – останній португальській колонії, в Східному тиморі та на о. Ява.